01.Kiedy mogę zapisać się i zacząć kurs na prawo jazdy?
Na kurs można zapisać się wcześniej, ale rozpocząć można dopiero 3 miesiące przed ukończeniem 18 urodzin. Najwcześniejszym terminem zdawania egzaminów państwowych na prawo jazdy, jest miesiąc przed 18-tką. Jeżeli młoda osoba zakończy kurs w ciągu dwóch miesięcy i zostanie jej miesiąc do 18-tki, to może przystąpić do egzaminu. Jeżeli młodej osobie uda się zdać prawko, zanim skończy 18 lat, musi czekać na odbiór dokumentu do osiągnięcia pełnoletności.
02. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby przystąpić do kursu?
Przede wszystkim trzeba wyrobić profil kandydata na kierowcę (PKK) oraz mieć dowód osobisty.
Profil kandydata na kierowcę (PKK) jest do otrzymania w Wydziale Komunikacji – w Urzędzie Miasta/ Starostwie Powiatowym ze względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania
URZĄD MIASTA. WYDZIAŁ UPRAWNIEŃ KOMUNIKACYJNYCH. KATOWICE. UL. FRANCUSKA 70 .
Druk do wyrobienia PKK otrzymasz bezpłatnie w naszym biurze.
03. Co to jest PKK?
PKK to skrót od profilu kandydata na kierowcę, który jest generowany w systemie teleinformatycznym w wydziale komunikacji. PKK jest niezbędny do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy, a także do zapisania się na egzamin teoretyczny i praktyczny.
04. Ile się płaci za PKK?
Za utworzenie PKK nie musisz nic płacić – wydanie jest bezpłatne.
05. Co trzeba przygotować żeby uzyskać PKK?
- wniosek o wydanie prawa jazdy
- orzeczenie lekarskie,
- aktualne zdjęcie
- dowód osobisty
- dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania – weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli nie masz meldunku – zapytaj urzędnika, co zrobić,
- pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli wkrótce skończysz 18 lat. Idź do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym – musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy.
06. Jakie kroki są potrzebne do wydania PKK
Pierwszym krokiem jest zrobienie badań lekarskich – u lekarza uprawnionego do badania kierowców. Na badania udajemy się z dokumentem tożsamości, bez skierowania, badania są odpłatne. Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy w Polsce jest regulowany prawnie i wynosi obecnie 200 zł. Cena ta jest stała i dotyczy zarówno kandydatów na kierowców, jak i osób, które muszą przedłużyć ważność swojego prawa jazdy. Listę lekarzy uprawnionych do badania kierowców na terenie Katowic jest dostępna w naszym biurze.
Drugi krok to zrobienie zdjęcia – u fotografa robimy sobie zdjęcie do prawa jazdy- potrzebna jest nam jedna sztuka. Zdjęcie będzie wykorzystane do twojego prawo jazdy.
Należy dostarczyć aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5 × 4,5 cm, obejmującą wizerunek od czubka głowy do górnej części barków, w pozycji frontalnej, z zamkniętymi ustami, bez nakrycia głowy – gdzie twarz zajmuje od 70% do 80% zdjęcia.
Trzeci krok to wizyta w Wydziale Komunikacji z dokumentem tożsamości, badaniami lekarskimi, zdjęciem i rodzicem (jeśli nie mamy 18 lat).
Tam przekazujemy wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy.
Na tej podstawie generowany jest profil kandydata na kierowcę, profile są zwykle wydawane “od ręki” w postaci wydruku z 20 cyfrowym numerem.

Druk ten należy dostarczyć do naszego Ośrodka Szkolenia a po zakończonym szkoleniu nasz Ośrodek zaktualizuje PKK i zwróci profil, który będzie konieczny do zapisania się na egzaminy państwowe na stronie https://info-car.pl.
07. Dziś byłem na badaniach lekarskich, na zaświadczeniu lekarz wpisał 01.01, co to oznacza?
Na zaświadczeniu lekarskim są umieszczane kody ograniczeń do prowadzenia pojazdami- jeżeli osoba badana ma np. kłopoty ze wzrokiem, słuchem, narządem ruchu. Kod 01.01 oznacza, że wzrok wymaga korekty i trzeba prowadzić w okularach, 01.02, w szkłach kontaktowych, 02.01 to na przykład aparat słuchowy na jedno ucho, 05.01 jazda tylko przy świetle dziennym itp. kodów jest bardzo wiele, są one umieszczane na prawie jazdy.
Należy koniecznie zwrócić na nie uwagę odbierając zaświadczenie ponieważ zdarza się, że wzrok wymaga korekty, lekarz wpisuje kod 01.01 chociaż kursant nie jest świadomy wady i nie nosi okularów. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do okulisty i okulary wyrobić a w samochodzie koniecznie z okularów korzystać. Osoba z takim kodem, która przyjdzie na egzamin bez okularów nie zostanie do niego dopuszczona.
08. Kiedy rozpoczynają się kursy na prawo jazdy w waszej szkole nauki jazdy?
Kurs można zacząć w każdej chwili a zapisy na zajęcia teoretyczne prowadzimy indywidualnie.
Oferujemy zajęcia teoretyczne w tygodniu w godzinach popołudniowych, od poniedziałku do czwartku lub w weekendy od piątku do niedzieli.
09. Jak wyglądają wykłady ? Ile trwają ?
Zajęcia odbywają się w sali wykładowej naszego ośrodka, są prowadzone w oparciu o materiały multimedialne i przykłady praktyczne sytuacji na drodze. Omawiamy wszystkie zagadnienia wymagane programem kursu.
Zachęcamy kursantów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Kurs prawa jazdy kategorii B składa się z minimum 30 godzin po 45 minut zajęć teoretycznych.
Obejmuje to 26 godzin zajęć teoretycznych i 4 godziny ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Wykłady kończą się wewnętrznym egzaminem z teorii, którego zdanie jest obowiązkowe żeby rozpocząć jazdy praktyczne.
10. Jaki jest średni czas trwania kursu na prawo jazdy?
Ekspresowy 15 dni.
Najpierw zdany samodzielnie egzamin państwowy z teorii lub stacjonarne weekendowe wykłady od piątku do niedzieli z teorii a potem jazdy po 2 godziny codziennie, a po 8 godzinach jazd jest możliwość po 3 godziny dziennie.
Szybki 30 dni.
Najpierw zdany samodzielnie egzamin państwowy z teorii lub stacjonarne weekendowe wykłady od piątku do niedzieli z teorii a potem jazdy po 2 godziny kilka razy w tygodniu , a po 8 godzinach jazd jest możliwość po 3 godziny dziennie.
Podstawowy 60 dni.
Najpierw stacjonarne wykłady z teorii w tygodniu w godzinach popołudniowych, od poniedziałku do czwartku a potem jazdy dwa razy w tygodniu po 2 godziny.
11. O co chodzi z 3 godzinami gratis?
Pełny kurs to ustawowe 30 godzin a my dajemy 33 godziny dla naszych kursantów i kursantek.
3 dodatkowe godziny są do wykorzystania po zakończonym kursie i zdanym egzaminem wewnętrznym, przed egzaminem państwowym, żeby pomóc wam zdać za 1 razem .
12. Czy podczas zajęć teoretycznych można rozpocząć jazdy praktyczne?
Nie, zgodnie z obowiązującymi przepisami jazdy mogą rozpocząć wyłącznie osoby, które ukończyły zajęcia teoretyczne i zdały wewnętrzny egzamin teoretyczny lub osoby posiadające zaświadczenie o zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD.
13. Czy ośrodek posiada własną sale wykładową?
Tak, sala znajduje się w siedzibie ośrodka, przy ul. Mikołowskiej 30/3 w Katowicach.
14. Czy ośrodek posiada takie same samochody jak ośrodek egzaminujący?
Tak, szkolimy na TOYOTA YARIS, takich jakie są w WORD Katowice.
15. Jak wygląda egzamin wewnętrzny? Co w przypadku „oblania” egzaminu wewnętrznego?
Egzamin wewnętrzny praktyczny jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi odnoszącymi się do egzaminów państwowych i obejmuje wszystkie obowiązujące zadania egzaminacyjne. Pierwszy egzamin wewnętrzny praktyczny jest bezpłatny. W przypadku nie zaliczenia egzaminu kursant przystępuje do egzaminu wewnętrznego ponownie w ramach dodatkowych jazd.
16. Czy cena kursu zawiera wszystkie koszty?
Cena jest ceną za pełny kurs wraz z materiałami. Dodatkowe koszty, które musi ponieść kursant to badanie lekarskie oraz koszty egzaminów państwowych z teorii i praktyki.
17. Czy w cenę kursu wliczają się materiały pomocnicze. Jeżeli tak to jakie?
Tak, każdy z kursantów lub kursantek otrzymuje książkę do nauki jazdy oraz dostęp do teorii online z wykładami i pytaniami egzaminacyjnymi.
18. Czy szkoła pomaga w zdobyciu Profilu Kandydata na Kierowcę?
Tak, pomagamy wypełnić wniosek na prawo jazdy, udzielamy informacji, interweniujemy w razie problemów.
19. Co Państwa wyróżnia i z czego są Państwo dumni.
Oferujemy szkolenia na wysokim poziomie w przyjaznej atmosferze, zależy nam na jak najlepszej współpracy z naszymi klientami
20. Gdzie znajdę informacje czy moje prawo jazdy jest już do odbioru?
– Taką informację można odnaleźć pod adresem
https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
21. Dodakowe informacje na temat jak uzyskać prawo jazdy można znaleźć na tej stronie